Стягнення аліментів на утримання дитини в умовах воєнного стану
Стягнення аліментів на утримання дитини в умовах воєнного стану
Питання захисту прав та інтересів дітей під час введення воєнного стану так , як у мирний час, так і наразі одним із основних завдань держави . найбільш актуальним питанням є утримання дітей, а саме -аліменти.
Відповідно до ст. 141 Сімейного Кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Способом виконання батьками обов’язку утримувати дитину є сплата одним із них аліментів.
Війна негативно вплинула на суспільне життя, але це не привід не сплачувати аліменти .
Що ж змінилося із введенням воєнного стану на території України в сфері сплатити аліментів?
Стягнення аліментів не зазнало кардинальних змін, окрім виконання рішення на тимчасово окупованих територіях.
26 березня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до змін тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:
-Припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни РФ).
-Із 26 березня 2022 року можливим є проведення відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника лише на виконання рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації. Зазначене обмеження не застосовується до громадян РФ, які проживають на території України на законних підставах.
-Забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії РФ, у період такої окупації.
-За рішеннями про стягнення аліментів підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці, які здійснюють відрахування з заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, перераховують стягнуті кошти на визначений у заяві або зверненні стягувача рахунок, а у разі відсутності реквізитів рахунка стягувача – на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Важливим питанням є притягнення боржників, які не сплачують аліменти, до відповідальності.
Відповідно до статті 196 Сімейного кодексу України передбачено відповідальність за прострочення сплати аліментів, зокрема, у вигляді стягнення за рішенням суду неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розрахунок здійснюється від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Крім того, за несплату аліментів передбачено також адміністративну (стаття 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 164 Кримінального кодексу України) відповідальність.
На сьогодні постає питання , щодо сплати аліментів із військовослужбовців. Закон не містить жодних виключень із стягнення аліментів із військовослужбовців з покладає на них обов'язок неухильно здійснювати утримання дітей. При цьому, стягнення аліментів здійснюється на загальних засадах та з усіх видів доходів таких платників.
Отже, незважаючи на введення на території України воєнного стану , питання стягнення аліментів не зазнала суттєвих змін. На сьогодні питання утримання дітей є пріоритетним. Воєнних стан не є перепоною для звернення до суду та продовження судових спорів.
Якщо у вас виникли питання, за детальною інформацією та з інших правових питань ви можете звернутися до Свалявського бюро правової допомоги. Ми знаходимося за адресою: м. Свалява, пл. Головна, 1 (ІІ поверх, кабінет 213).