Про громаду

Свалявська територіальна громада створена 17 листопада 2020 року (цього дня відбулася перша сесія Свалявської міської ради восьмого скликання). До складу громади входять:

• місто Свалява (адміністративний центр Свалявської ТГ)
  • с. Драчино
  • с. Дусино
  • с. Лопушанка
  • с. Мала Мартинка
  • с. Плав’я
  • с. Росош
  • с. Стройно
  • с. Тибава
  • с. Черник

Територія громади входить до складу Мукачівського району Закарпатської області.

До 2020 року м. Свалява була адміністративним центром Свалявського району, що славився своїми мінеральними водами та бальнеологічними оздоровницями. Десятки тисяч подорожуючих щороку приїжджають залізницею до Сваляви і саме з території вокзалу починають свою мандрівку до  санаторіїв, курортних готелів і баз відпочинку.

Свалява має три візитівки:

• природну – могутній красень-дуб у центрі міста, вік якого сягає майже 500 років;
  • історико-культурну  – пам’ятка архітектури XVII дерев’яна Михайлівська церква в колишньому присілку Бистрому;
  • мінеральну – цілющу воду «Свалява».

Свалява – старовинне поселення, котре вперше згадується в документах XII століття

Про Свалявське джерело мінеральної води вперше згадується у звіті для короля Матяша у 1463 році. У 1709 році це джерело відвідав Ракоці Ференц ІІ, тодішній глава Мукачівського герцогства.

У 1728 році Свалява перейшла у володіння династії Шенборнів. Представники цієї відомої аристократичної родини заходилися просувати цілющу мінералку як продукт, вартий уваги європейської знаті, і не тільки.

Із середини XIX століття з джерела на правому березі р. Латориці, під горою із сірих пісковиків на розташованому поряд заводі почався розлив у пляшки мінеральної води під назвою «Solivai» («Свалявська»), яку експортували до Відня, Парижа і столиць інших держав.

У 1946 році місцевий завод мінеральних вод відновив розлив води під назвою «Свалява» вже з пробурених на Свалявському родовищі свердловин.

На гербі Свалявської територіальної громади зображений селянин, який наливає у діжку відому з часів Середньовіччя Свалявську мінеральну воду.

Скульптура селянина, зображеного на гербі, прикрашає центр міста. Її встановлено під дубом – мовчазним свідком історичних подій впродовж майже п’яти століть.

Мінеральна вода, яку неабияк цінують місцеві жителі і приїжджі відпочивальники, чудові краєвиди, чисте довкілля і сьогодні є тими магнітами, що притягують сюди туристів та шанувальників відпочинку на бальнеологічних курортах.

Свалявська територіальна громада вважає туризм та рекреацію одним з пріоритетних напрямків свого розвитку.

Крім Сваляви, об’єкти туристичної інфраструктури є в селах Свалявської ТГ. У сільській місцевості перспективним є подальший розвиток зеленого туризму. До послуг шанувальників відпочинку у затишних тихих місцинах садиби як на околицях Сваляви, так і в селах територіальної громади.

Свалявська територіальна громада запрошує всіх, хто подорожує Закарпаттям або приїхав сюди у справах, відвідати місто і села громади.