Обережно Чума дрібних жуйних
Обережно Чума дрібних жуйних
Мукачівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області інформує, про нестабільну епізоотичну ситуація щодо чуми дрібних жуйних в наших сусідів, Румунів. Що таке чума дрібних жуйних та які ризики несе дане захворювання розповімо нижче, отже:
Чума дрібних жуйних – контагіозна вірусна хвороба овець та кіз з гострим, підгострим перебігом, яка характеризується гарячкою, виразковими ураженнями слизової оболонки ротової порожнини, геморагічним гастроентеритом, ураженням лімфоїдної системи і розвитком пневмонії.
Значних економічних збитків воно завдає вівчарству та козівництву, адже захворюваність у первинних вогнищах може досягати високого рівня летальності - 100%. На чуму дрібних жуйних хворіють, лише домашні та дикі вівці і кози. Для людей чума дрібних жуйних – не становить небезпеку.
Дане захворювання спричинює вірус, який нестійкий у зовнішньому середовищі й чутливий до впливу низьких концентрацій загальновживаних дезінфекційних речовин. Джерелом вірусу є хворі тварини і вірусоносії. Збудник активно виділяється з організму уражених тварин ще в інкубаційному періоді, з усіма екскретами й секретами і передається аерогенним, контактним та аліментарним шляхами.
Інкубаційний період захворювання триває від 2 до 15 діб і в середньому становить 4–6 доби, із наступним розвитком 3–4 - денної гарячки, за якої температура тіла тварини підвищується до 41оС. Потім з’являються ерозії на слизових оболонках. Загибель відбувається здебільшого після бронхо-легеневих ускладнень.
Діагноз на чуму дрібних жуйних ставлять на підставі епізоотологічних і клінічних даних, патолoго-анатомічних змін і результатів лабораторних досліджень.
За рекомендаціями МЕБ у разі виникнення чуми дрібних жуйних у нових вогнищах рекомендується проведення стемпінг-аут (поголівний забій усього сприйнятливого поголів’я у вогнищі), а на стаціонарно неблагополучних територіях допускається проведення систематичної вакцинації.
Для профілактики чуми дрібних жуйних тварин необхідно виконати наступні заходи:
• Не допускати ввезення тварин із не благополучних господарств і території та без відповідних супровідних ветеринарних документів;
• Господарі тварин повинні провести ідентифікацію всіх наявних сільськогосподарських тварин;
• Випас тварин та заготівлю кормів проводити в благополучній по чумі території;
• Недопускати контакт домашніх тварин з дикими;
• Підчас догляду за тваринами використовувати чистий спецодяг та взуття, систематично проводити очищення та дезінфекцію приміщень де утримуються тварини;
• При підозрі на захворювання тварин та наявності характерних ознак чуми терміново повідомляйте про це державну службу ветеринарної медицини.
Бережіть себе та дбайте про своїх тварин!!!